8. septembra 2012

Motivácia pre ženy (možno aj pre mužov)

 Rôzne typy postavy - všetky sú ZDRAVÉ!!!

Byť FIT je IN!


Zamaškrtiť si niekedy nezaškodí (ale len s mierou, haha)Ak sa ti tento príspevok páčil, klikni dole na "Páči sa mi to" - pomáhaš zvyšovať návštevnosť blogu. Ďakujem. :)

7. septembra 2012

Budapest Spar Marathon 2012

07.10.2012Už len mesiac do štartu...teším sa, tešíííím!!!
Ak sa ti tento príspevok páčil, klikni dole na "Páči sa mi to" - pomáhaš zvyšovať návštevnosť blogu. Ďakujem. :)

6. septembra 2012

Moja zdravá "pizza"


Ingrediencie na cesto:

- 2 vajíčka
- 1 PL cottage cheese
- 1 PL ovsené vločky
- trošku mlieka alebo vody (podľa potreby aby ste dostali "palacinkové cesto")
- soľ, korenie podľa chuti

Z uvedenych ingrediencií si pripravte palacinkové cesto, Na rozpálenú panvicu dajte KVAPKU oleja, rovnomerne rozlejte dávku cesta a cesto opečte z každej strany dozlatista.
Na vrch si môžte nakrájať: paradajky, bazalku, zeleninku, špenát, syr, šunku, mäsko...čo len chcete, čo vám chutí a hlavne aby to bolo zdravé :)

Môj dnešný workout: beh 12 km :)

Dobrú chuť a dajte vedieť ako Vám to chutilo, pá!Ak sa ti tento príspevok páčil, klikni dole na "Páči sa mi to" - pomáhaš zvyšovať návštevnosť blogu. Ďakujem. :)

5. septembra 2012

Čítajte etikety!!!

(zdroj: Vlado Zlatoš)

Čo by (ne)malo byť na etikete

  • čím viac má produkt bielkovín, tým nižší glykemický index (GI) bude mať výsledné jedlo a to je dobre
  • čím viac má jedlo sacharidov, tým dôkladnejšie ho musíte skombinovať s ďalšími zdravými potravinami (bielkovinového, tukového a zeleninového pôvodu), aby ste zabránili neželanej metabolickej odozve (zvýšené vylučovanie inzulínu)
  • odsledujte koľko má produkt tukov a o aké tuky ide, všetky rastlinné druhy tukov (okrem kokosového oleja a sójového lecitínu) sú pre vaše zdravie menej prospešné a ich príjem vo výžive si treba dôkladne odkontrolovať (absolútne najdôležitejší je pre naše zdravie rybí tuk)
  • čím viac má produkt cukrov, tým horšie pre vás po každej stránke (dbajte na to, aby na prvých 3 miestach v zložení nebol žiaden cukor, hlavne nie jednoduchý cukor)

Máte len 3 možné cesty výberu:

  • (1) skutočne dobré potraviny (5% tovarov)
  • (2) kompromisné potraviny ako cesta menšieho zla (15% tovarov)
  • (3) potraviny ako úplná katastrófa pre naše zdravie i vitalitu (80% tovarov)


Spotrebitelia, ktorí sa zaujímajú o to, aké látky prijímajú v potravinách, by si pred  zakúpením výrobku mali pozorne preštudovať jeho etiketu a zloženie. Čítať vie každý, no nie každý už vie, čo jednotlivé pojmy znamenajú. Ja čítam-porovnávam všetko, SBSkári ma MILUJÚ!!! hahahahaha :P Cukry a tuky

Množstvo ľudí si myslí, že pojem sacharidy vyjadruje to isté ako slovo cukry. Nie je to však pravda, pretože cukry sú časťou sacharidov. Okrem cukrov do sacharidov patrí napríklad škrob, celulóza, pektín či kyselina hyalurónová. S cukrami sa spája aj ďalšia mylná informácia – výrobky bez cukru. Výrobky označené „bez cukru“ cukor obsahujú, je ho však menej ako pol gramu na sto gramov alebo sto mililitrov výrobku. Niektorí spotrebitelia si tento výraz tiež zamieňajú s pojmom „light“. „Light“ potraviny nemusia byť automaticky zdravé. Ide o výrobky, ktoré majú energetickú hodnotu zníženú minimálne o tridsať percent oproti pôvodným porovnateľným výrobkom. Tento úbytok sa zvyčajne docieli náhradnými sladidlami.

Tuky sú zas pre množstvo ľudí strašiakom, kvôli ktorému priberajú alebo nemôžu schudnúť. Nie sú však len nežiaduce – naopak, bez niektorých tukov by bol znemožnený správny chod organizmu. Preto pri kúpe výrobkov treba v rámci tukov rozlišovať a vyhľadávať nenasýtené mastné kyseliny, pretože znižujú hladinu „zlého“ cholesterolu v krvi a zvyšujú hladinu toho „dobrého“. Všimnite si, že výrobky typu  "0 % tuku" obsahujú hriešne veľa cukru...tak radšej ten zdravý tuk!!!
 


A napokon, pri čítaní etikiet sa stretnete aj s pojmami „bio“ alebo „GMO“. Zatiaľ čo potravinám označeným GMO by sme sa mali vyhýbať, pretože pri ich výrobe boli použité geneticky modifikované organizmy, bio potraviny sú zdraviu prospešné. Pochádzajú totiž z ekologického poľnohospodárstva a pri ich spracovávaní sa využívajú prirodzené postupy.


Ženy moje, pozor na ovocné jogurty!!! = kopa zbytočného cukru (niekedy až 15g/100g, aaa!) a farbivá
- kupujem si biely jogurt (najčastejšie grécky) a väčšinou si doňho dám ČERSTVÉ sezónne ovocie (prípadne sušené) a ľanové semienka (a iné orechy - za hrsť) 

Takisto, pozor na 100%-né džúsy, väčšinou ide len o koncentrát!!!  

A ešte niečo na záver:
Váha: 58 kg
Výška: 179 cm

Na udržanie hmotnosti, potrebujem PRIBLIŽNE (pri normálnej fyzickej aktivite):

Kalórie: 2100
Sacharidy: 265g / deň
Bielkoviny: 75g / deň
Tuky: 64g / deň Ak sa ti tento príspevok páčil, klikni dole na "Páči sa mi to" - pomáhaš zvyšovať návštevnosť blogu. Ďakujem. :)4. septembra 2012

Zelený listový zázrak

Jasné, veď to počujete stále dokola. Vláknina, antioxidanty, chlorofyl, vitamíny, minerály a antioxidanty. To všetko nájdete v zelenine...ale priznajte si, máte v skutočnosti dostatok zeleniny vo svojej výžive?Riešení máte niekoľko. Hneď teraz môžete zbehnúť na tržnicu k babke a kúpiť od nej hlávkový alebo iný listový šalát. Dostatok pre vás znamená, že sa cítite po celý deň príjemne vďaka konzumácii aspoň 5-tich (pre vás vhodných) denných jedál a z toho minimálne v dvoch (obed, večera) ste si dali čerstvú, alebo dusenú zeleninu. Ak je už zima a vy nemáte na výber, tak si kupujte dovážanú listovú zeleninu a zvyšok nahraďte sezónnou zeleninou, tiež od babky na trhu prípadne mrazenú (ak už nič iné nemáte). Vždy je lepšia cesta menšieho zla, ako cesta úplnej katastrofy, z ktorej nakŕmite vždy len vaše tukové bunky.

Skutočné jedlo = jedlo prírody.

Najdôležitejšie pravidlá:
■ Jedzte čerstvé potraviny, žiadne polotovary či instantné potraviny.
■ Ak môžete, jedzte bioovocie a biozeleninu, alebo to, čo si samy dopestujete.
■ Každý deň si dajte porciu orechov (nepražené, nesolené, najviac za hrsť) a semienok.
■ Zelenina predstavuje základ detoxikačnej kúry. Obsahuje balastné látky a veľa vitamínov. Jedzte surovú i dusenú zeleninu, napríklad mrkvu, brokolicu a papriku.

 Teším sa na večeru :)


 Ak sa ti tento príspevok páčil, klikni dole na "Páči sa mi to" - pomáhaš zvyšovať návštevnosť blogu. Ďakujem. :)

3. septembra 2012

Domáce čerstvé zeleninovo-ovocné šťavy


Veľmi dobrá pomôcka pri príprave štiav, pre chuťovú harmóniu šťavy si vyberte ovocie/zeleninu z každého riadku - aj ružovú, aj žltú, aj zelenú...


Raňajky: Grapefruit smoothie (C vitamin bomb) 

Ingrediencie:

Mix-mix....výsledok:Prajem pekný začiatok týždňa, po víkende chodte si aj zacvičiť, ja dnes vrchná časť, chrbát, brucho...(po včerajšom 22 km terénnom behu => zadok a nohy majú dnes odpočinok, :)) Pá! Ak sa ti tento príspevok páčil, klikni dole na "Páči sa mi to" - pomáhaš zvyšovať návštevnosť blogu. Ďakujem. :)

2. septembra 2012

Bohatstvo

Bohatstvo je stav mysle! Byť bohatým je duševný proces. ...

 

 

 

 Ak sa ti tento príspevok páčil, klikni dole na "Páči sa mi to" - pomáhaš zvyšovať návštevnosť blogu. Ďakujem. :)