29. júna 2012

Svaly versus tuk...

Jaaaaaaaaaaj, Taliansko vo FINÁLE, happyyy!

Dnes som plávala 1,3 km/40 min. -ráno o 6:10 čľup do vody :) - aeróbny šport, a večer si ešte dám fitko - silový tréning...asi, uvidim...a ak do toho príde niečo iné, tak do fitka pôjdem zajtra ráno, easybizy :)

A teraz seriózne:
Snahou asi každého kto navštevuje fitnescentrum je získať svaly a zbaviť sa tuku v podobe nadmerných centimetrov. Ciest ako na to je bezpochyby veľa, ale často sa medzi vhodnými radami nachádzajú aj dezinformácie. Mylnou predstavou mnohých cvičiacich je, že cvičením sa ich tuk premení na svaly. Tuk a svaly sú dve zásadne odlišné druhy tkaniva a preto sa jeden nemôže premeniť na druhý. Ak človek prestane s pravidelným cvičením, neznamená to že jeho svaly sa premenia postupne na tuk. Svaly atrofujú (stav kedy svalové vlákno zmenšuje svoj objem, opakom je hypertrofia) a ustúpia hlbšie do podkožia. Ak človek prijíma nadbytok energie, priestor medzi pokožkou a svalmi postupne vyplní tukové tkanivo. Cieľom by sa mala stať snaha zbaviť sa tuku cez vhodnú diétu, aeróbne cvičenia a pravidelným posiľňovaním zlepšiť zastúpenia svalov v tele.
Ak začínate s posilňovacím tréningom, asi vás pri kontrolnom postavení sa na váhu prekvapí jej ručička. Keďže svaly majú väčšiu hustotu ako tuk, sú aj ťažšie. Z tohto faktu vyplýva, že po pravidelných návštevách fitnescentra nejedna slečna prepadne panike, že namiesto toho, aby schudla pribrala. Hlava v smútku však nie je na mieste, pretože hodnotenie len podľa telesnej hmotnosti môže byť klamlivé. Ak človek priberá tuky, postupne sa nezmestí do svojho oblečenia. Pri získavaní živej váhy (svaly) vhodným posiľňovaním však čísla odevu ostanú nezmenené a dochádza dokonca k formovaniu problémových partií. (Ja som pribrala 2-3 kg svalovej hmoty, no veľkosť oblečka sa mi nezmenila, stale 36, telo však mám pevnejšie a silnejšie) Odporúčam preto namiesto váženia vytiahnuť krajčírsky meter a merať sa. Lepšie ako váha poslúži aj obyčajné zrkadlo. Mnohí ľudia si myslia, že cvičenie stačí. Strávia pri ňom mnoho času a bez výsledku. Jediná cesta redukcie telesného tuku je, že telo dostane menej energie, než potrebuje. Ak teda jeme priveľa, ani cvičenie nepomôže.
Pravidelným cvičením sa zväčší podiel svalov v tele a zväčší sa tak aj náročnosť organizmu na prijatú energiu. Neznamená to len že spálite viac kalórií počas tréningu, ale zvýšením bazálneho metabolizmu sa zvýši aj celkový denný výdaj energie. Jednoducho povedané, viac svalov = rýchlejší metabolizmus a preto aj ľahšie udržiavanie telesného tuku na nižších hodnotách. Kto má veľa svalov, môže si dovoliť viac jesť! 

Viac info: Ženy vo fitku...

Ak sa ti tento príspevok páčil, klikni dole na "Páči sa mi" - pomáhaš zvyšovať návštevnosť blogu. Ďakujem. :)


Be Fit - Be Yourself - Be Happy

28. júna 2012

Kontroverzné mlieko...

Ak mám byť úprimná, preferujem rastlinné mlieko: kokosové, ovsené, ryžové...mlieko čo sa predáva v obchode je - podľa mňa - zafarbená voda, to má od skutočného mlieka na míle daleko. Mliečne výrobky mám veľmi rada: syry, cottage, acidofilné mlieko, tvaroh - preferujem domácu výrobu
... a aký je Váš názor/skúsenosť ?
áno či nie ???

"Smutná pravda o mlieku"


27. júna 2012

Každý pohyb sa ráta...

Ak skutočne nemáte čas pravidelne cvičiť:

1. Cvičte vedome – pozitívny účinok z cvičenia bude intenzívnejší, ak sa na pohyb sústredíte. Treba ho robiť s čo najväčším nasadením.
2. Zatiahnite brucho – nikdy nezabúdajte na správne držanie tela a zatiahnuté bruško. Ani pri domácich prácach.
3. Prechádzku stihnete ešte dnes – aj keď ste celý deň na nohách, pridajte si ďalších 30 minút chôdze. Môžete si ich rozdeliť na niekoľko častí počas celého dňa.
4. Využite každú voľnú chvíľku – namiesto výťahu použite schody, berte ich po dvoch, vystúpte z MHD skôr, nechajte auto doma, choďte do obchodu pešo alebo na bicykli. Už takýto pohyb redukuje niekoľko tukových buniek bez toho, aby ste sa museli do niečoho nútiť.
5. Tancujte o život – pri tomto pohybe zapojíte rôzne svalové skupiny, stačí si pustiť obľúbenú hudbu, tancovať, spievať a skákať pri nej. Alebo aj upratovať. Je totiž preukázané, že hudba zvyšuje výkon, o to budete spokojnejšia.
6. Posilňujte pri obľúbenom seriáli – aj málo cvičenia je lepšie ako žiadne, preto vyskúšajte pri pozeraní televízie posilňovať stehenné svaly.
7. Zacvičte si s deťmi – ak budete najbližšie dvíhať svoje dieťa, tak vedome stiahnite brucho, spevnite zadok a majte rovný chrbát. Dvíhajte ho z podrepu a zapojte tak aj stehenné a sedacie svaly. Pri prechádzkach s kočíkom predlžujte trasu a zrýchľujte postupne tempo, prípadne behajte alebo si obujte kolieskové korčule.

Ja som dnes plávala 1.2 km/35 min, na viac som nemala čas, musela som utekať do práce...nevadí, aj tak bolo dobré, teším sa :)

Ak sa ti tento príspevok páčil, klikni dole na "Páči sa mi" - pomáhaš zvyšovať návštevnosť blogu. Ďakujem. :)


Be Fit - Be Yourself - Be Happy

26. júna 2012

Som kto som...

1. poznanie: Každý človek má právo byť takým, aký je - aj ja !
Pretože základom sebadôvery je žiť svoj život, ísť svojou cestou, byť tým, kto som. Zmysel života sa dá zhrnúť do troch slov - Buď sám sebou!

2. poznanie: Chybami sa človek učí.
Dôležité iba je, aby ich neopakoval. Preto som voči svojim chybám aj chybám iných ľudí tolerantná a trpezlivá.

3. poznanie: Nebudem podriaďovať svoje myšlienky, pocity a svoje správanie mienke iných ľudí. Zodpovedám za svoje myšlienky a pocity.

4. poznanie: Každému sa človek nezavďačí.
Snažím sa v každej situácii robiť to, čo je správne a vhodné pre mňa, nezávisle od toho, či s tým iní súhlasia, alebo nie. Napokon, zavďačiť sa môžem len sám sebe. Či sa to druhým páči, alebo nie, to si musia urovnať sami vo svojom svedomí.

5. poznanie: Kedykoľvek mám právo povedať: „To neviem,“ alebo „Tomu nerozumiem,“ alebo „Nie, to nechcem.“
Sebaistota nenosí nijakú masku, ale ukazuje sa čestne, autenticky a nezahalená. 6. poznanie: Sám som pánom svojho osudu.
Ja ho nesiem a riadim, a iba ja ho môžem meniť. Za svoj život, alebo jeho aspekty,  nerobím nikoho zodpovedným. Pretože iba vtedy, keď úplne preberiem zodpovednosť za svoj život, mám aj tú moc, aby som ho úplne sám určovala a kedykoľvek nanovo definovala.

7. poznanie: Mojou životnou úlohou je odhaliť svoj talent, potenciál, svoje schopnosti, ďalej ich rozvíjať a optimálne uplatňovať.
To je moje „duchovné dedičstvo“, môj vnútorný poklad, to je moja životná cesta a moja životná úloha. Radosť a šťastie, ktoré pri tom pociťujem, sú smerové tabule, ktoré mi ukazujú, aby som nezišla zo svojej cesty...

8. poznanie: Istotu a sebadôveru dosiahnem úspešným uskutočňovaním svojej životnej vízie, svojich snov a životných cieľov.
Iba keď kráčam priamo vlastnou cestou, idem isto a ľahko. Vpravo a vľavo od mojej cesty je močiar. Nedbám na bludné svetielka v močiari a nechám sa viesť výlučne majákom svojej životnej vízie.

9. poznanie: Nedôjdem do cieľa, keď sa nevydám na cestu !
Cieľ nesiem už v sebe. Tento životný cieľ je ako kompas, ktorý ma vedie. Tento kompas však nie je v hlave alebo v rozume, ale v srdci a v duši...

Ak sa ti tento príspevok páčil, klikni dole na "Páči sa mi" - pomáhaš zvyšovať návštevnosť blogu. Ďakujem. :)


Be Fit - Be Yourself - Be Happy

25. júna 2012

Forza Azzuri!!!

:DDDDDD Koľká radosť!!!!! :DDDDDDD Chlapci taliansky si to naozaj zaslúžili vyhrať.Toto som musela, prepáčte... :D Komu fandíte Vy?Ak sa ti tento príspevok páčil, klikni dole na "Páči sa mi" - pomáhaš zvyšovať návštevnosť blogu. Ďakujem. :)

Be Fit - Be Yourself - Be Happy

24. júna 2012

UEFA 2012 - Forza Italy!!!

Na UEFA 2012 poctivo sledujem každý zápas...milujem futbal - pozerať :)))
Dnes futbalový megavečer, Taliansko musí vyhrať!!! Poznáte túto pesničku aj v origináli?
Britskí fanúšikovia... :)

Ak sa ti tento príspevok páčil, klikni dole na "Páči sa mi" - pomáhaš zvyšovať návštevnosť blogu. Ďakujem. :)


Be Fit - Be Yourself - Be Happy