5. októbra 2012

Nabudúce...:(...na Budapest Spar marathon - 30 km nakoniec nepôjdem, musela som to vypustiť, pretože ešte stále nie som 100% zdravá...nevadí, veď nabudúce :)

Bežci a Bežkyne, účastníci MMM Košice / Budapest Spar Marathonu - držím Vám veľmi palce, prajem veeeľa nových osobákov, ideálne počasie, silné, vytrvalé a poslušné nohy, čistú hlavu, pevnú vôlu, radosť z pohybu - užite si to aj za mňa, respect!!!2.26 kg tuk / 2.26 kg sval


4. októbra 2012

Ranná dávka zdravia

Zrejme každý v návale radosti z novej diéty sa zaprisahal, že zníži príjem kalorických jedál, obmedzí alebo celkom vylúči niektoré potraviny, alebo dokonca aj jednotlivé jedlá dňa. V praxi to potom vyzeralo, že buď ste nevečerali, alebo nejedli už po piatej, alebo ste vypustili raňajky. Práve to posledné však môže dopadnúť katastrofálne – kto totiž neraňajkuje, koleduje si o nové kilá dokonalého tuku.


Bez raňajok ani krok.
Možno je to aj váš prípad. Ráno nič nestíhate, a tak medzi maľovaním sa, obliekaním alebo chystaním do práce vám vyjde čas akurát tak na pár hltov kávy, tobôž cigarety. Len čo prídete do práce, spravíte si ešte jednu, pretože teraz máte konečne priestor na to, aby si ju aj vypili. Nad raňajkami mávnete rukou, veď káva vám celkom stačí a na obed si dáte niečo poriadne. Čo? Nuž, v závislosti od chutí, denného menu alebo intenzity hladu. A ten je veru okolo jedenástej už poriadny.
Je prirodzené, že so škvŕkajúcim žalúdkom sa nad ponukou šalátov zasmejeme a tanier zeleniny vám pripadá ako zlý vtip. Telo si bude pýtať viac sacharidov a tukov. Radšej si teda vyberiete čosi ťažšie, kalorickejšie, chutnejšie a tučnejšie. Napríklad smotanové omáčky, vyprážané syry, rezne, bagety s majonézou a extra veľkú porciu hranolčekov. Zvyšok popoludnia prežijete unavení, nafúknutí s výčitkami svedomia, že ste to s jedlom zasa raz prešvihli. Možno by ste ale nič také nemuseli riešiť, keby ste sa poriadne naraňajkovali.
Ak sa teda nazdávate, že keď vynecháte raňajky, odrazí sa to na váhe, máte pravdu. Ale s celkom opačným efektom, než tým, ktorý ste čakali, nestratíte tuky ale svalstvo. Výskumy ukazujú, že ľudia, ktorí pravidelne raňajkujú, majú nižšie sklony k nadváhe ako tí, čo raňajky ignorujú.
Bŕrŕ!
Párky, klobásky, fazuľa, volské oko, kaša s kopou cukru? Nuž, zasýtení by ste boli nadlho, telo by však muselo minúť veľa vzácnej energie na spracovanie takýchto kalorických bômb. Raňajky by síce mali byť sýte, ale aj výživné a dosť ľahké, aby vás nezaťažili. Vybrať si môžete z toľkých variantov, že si nájdete ten svoj určite aj vy.

Ovocie na raňajky, desiatu - určite ÁNO! :)

Veľmi vhodné je raňajkovať ovocie. Dopoludnia ho telo ľahšie strávi, a ovocie vám dodá silu a vitamíny. Organizmu treba dodať proteíny, karbohydráty, vlákninu i tuk. Pokojne si doprajte na raňajky chlebík, ale celozrnný a s vhodnou oblohou. Saláma a tavený syr nimi iste nie sú. Skúste rozličné nátierky, chudú hydinovú šunku, vajíčko, zeleninu a netučné syry.
Pre milovníčky sladkého sú tu zdravé ovsené kaše s kvapkou javorového sirupu, domáce müsli s jogurtom a ovocím, ovocný šalát alebo vločky s orechmi. Donuty, šišky, pudingy a pražené cornflaky sú absolútne nevhodné. Určite využite pestrú ponuku ovocia, veď trh je plný ríbezlí, malín, jahôd, čučoriedok, melónov či hrozna a každý jeden druh ovocia vám má čo ponúknuť.

Aké sú Vaše najobľúbenejšie raňajky? Hm?

Ak sa ti tento príspevok páčil, klikni dole na "Páči sa mi to" - pomáhaš zvyšovať návštevnosť blogu. Ďakujem. :)

3. októbra 2012

Sviečky, víno, pokoj v duši...

Milujem Stinga...a táto pesnička je jednoducho nadčasová neskutočná neopočúvateľná...
Myšlienka na dnes:

Nikdy sa nevracaj do minulosti. Príbehy sa neopakujú, ľudia sa nemenia. Nikdy nikoho nečakaj. Nestoj na mieste. Choď len vpred, neohliadajúc sa. Ľudia, ktorí sú Ti súdení Ťa dobehnú, alebo budú kráčať s Tebou tým istým smerom. Nechaj ľudí odísť. Ak sa vrátia, patria k Tebe, ak nie, nikdy ani nepatrili...

2. októbra 2012

Váš týždenný jedálniček:

Ahojte Všetci,

na otázky typu : "Čo mám jesť?"  - hm, nepoznám odpoveď. :)

K tomu, aby som Vám mohla adekvátne poradiť, potrebujem poznať Vaše stravovacie návyky, životný štýl, telesné proporcie.

Pošlite mi:

- Váš týždenný jedálniček (čas, jedlo (všetko! aj 4 orechy, 1 PL smotany, 1/2 jablka sa ráta, ...), gramáž)

- športové aktivity - najlepšie "zahrnúť" do jedálnička


- životný štýl (študent, sedavá/fyzická práca)

- vek, výška, váha, zdravotný stav (najmä ak máte nejaké zdravotné problémy)

- ciele (schudnúť, zdravo žiť, podať lepší športový výkon atď.)


Maily posielajte na timeainmotion(zavinac)gmail.com, alebo na FB: "Tímea in motion".

Ďakujem, prajem pekný deň, papa :)

Surová strava - workshop, Praha

Môj októbrový prísľub...


Nový mesiac, nové ročné obdobie, nový štvrťrok, pondelok, spln v znamení Baran (to som jaaaaa!), ideme na to, ready?!

Z každého cviku 15x/5 kôl:

Squats (drepy, pre pokročilých Jump Squat - drep s výskokom)
Push ups (kľuky)
Bicycle crunchces (skracovačky v ľahu do strán)
Triceps disp (klik vzadu)
30 sec plan (doska)

1. októbra 2012

Čo jesť po tréningu?

To, čo vložíte do úst pred cvičením a po ňom vás totiž môže nielen posilniť, ale naopak aj totálne zruinovať postavu! Zapamätajte si, že jedlo, ktoré konzumujeme približne hodinu pred tréningom a do 2 hodín po cvičení je najdôležitejšie jedlo počas dňa, vďaka ktorému dosahujeme očakávané výsledky.

Prečo jesť po cvičení vo fitku?

Výživa po tréningu je základom. Svaly sa naberajú nový tvar skôr v odpočinkovej fáze.  Sú po výkone oslabené, svalové vlákna poškodené, preto si dajte proteínovú výživu na začiatok. Pokiaľ im nedodáte čo potrebujú pre svoj rast a regeneráciu, na vysnívané výsledky môžete zabudnúť.  

Žiadne sladkosti

Doplniť živiny po tréningu je azda najdôležitejšie. Oklamať chýbajúcu energiu sladkosťami (čokoláda, tyčinky, keksíky), preto nie je dobrý nápad. Hladinu cukru si síce zdvihnete, ale zasýtenie vám dlho nevydrží. Jesť po cvičení sa odporúča do hodinky po tréningu. To, že máte vynechať mastné jedlo vám hádam nemusím zdôrazňovať. Jedlo po tréningu by malo byť skôr tekuté, lebo tekutina sa rýchlejšie vstrebáva ako pevná strava (ja mám najradšej srvátkový nápoj, potom ovocie).

Bielkoviny, bielkoviny, bielkoviny

Ich príjem je kľúčový pre regeneráciu, čiže by malo byť v jedálničku číslo jeden. Výborné a vhodné je po tréningu si dať tofu, tvaroh, či kuracie prsia. Bez problémov si ich donesiem aj do posilňovne. Bielkoviny v kombinácií so šalátom dodajú telu stratenú energiu. Ďalším kvalitným zdrojom sú tiež vajcia. Ak trénujete večer po 18:00 hodine, neodporúčajú sa žiadne sacharidy, čiže cestoviny a pečivo. 
Najväčším hriechom, ktorý môžete spraviť je vyradiť jedlo po tréningu. Tiež sa neriaďte heslom: „ Veď som cvičila, môžem si dať, čo chcem“. To by ste to asi ďaleko nedotiahla. Bez kvalitnej stravy výsledky nebudú, tak si to nepokazte!

Čítajte viac TU:


Môj dnešný domáci workout, 4 kolá:

10 push-ups (kliky) - na hornú časť tela
20 situps (sed-ľah) - brucho
25 squats (drep) - nohy, zadok
2x10 lunges (výpad) = 10x na každú stranu - nohy, zadok
60 sec wall sit

Môj čas: 19:11

30. septembra 2012

Milujem farby jesene :)
Daj každému dňu šancu, aby sa stal najkrajším dňom Tvojho života :) ~Mark Twain~