19. júla 2012

Kde behať v Bratislave?

Ahojte, 
napriek tomu, že ešte stále nie som 100 % zdravá, dnes ráno (už som to nevydržala!!!) som sa predsa vybrala na 5 km pomalý jog (3 kolečká okolo Kuchajdy+cesta tam aj späť), a vôbec to neľutujem, cítim sa oveľa lepšie - po takmer dvojtýžňovej pauze - ....skvelé! Hneď po behu silný zázvorový čaj (čerstvý zázvor, klinčeky, med, citrón, škorica), na raňajky ovocná vitamínová bomba, tak dúfam, že všetko bude OK. Nechcem byť  už chorá!!!

Niekedy si nestačí len obuť tenisky a vydať sa behať kade-tade. Obzvlášť vo väčších mestách. Keď beháme, nemáme chuť sa stále obzerať, či za nami nejde auto, preskakovať na dráhe mamičky s kočíkmi alebo ľudí, ktorí vyvádzajú svojich domácich miláčikov.
Bežeckých okruhov nájdete v Bratislave naozaj dosť, moje najobľúbenejšie lokality sú:

Kuchajda

Kuchajda je jazero v centre Nového mesta. Toto jazero slúži ako športové a rekreačné centrum počas celého roka aj pre bežcov. V zime tam nájdete skutočne len bežcov, ktorí už niečo nabehali. V lete sa tam schádzajú aj začiatočníci či rekreační bežci. Cesta okolo jazera v dĺžke asi 1,5 kilometra je vydláždená, dosť úzka, ale kupajúci sa kolegovia sa v lete zdržujú skôr pri jazere nižšie, takže vám neprekážajú. Celý okruh je na priamom slnku, nezabudnite preto na šiltovku, aby ste si pri dlhšom behu nepriniesli domov namiesto nabehaných kilometrov úpal. 
Ak ste slabá povaha a ľahko sa necháte zlákať na klobásku v bufete, nájdite si inú trasu, lebo tu by ste mohli od bežeckých plánov veľmi ľahko upustiť.  

Železná studnička

Železná studnička je miesto, kde si každý bežec príde na svoje. Dá sa tu behať po asfaltovom povrchu, ale aj po lesných cestičkách. Môžete si odmerať a presne určiť, koľko zabehnete, pretože tu nájdete presné značenie bežeckého okruhu vo vzdialenosti polmaratónu. Táto trať je vhodná ako pre náročných bežcov, keďže je tiež trocha prevýšená, tak aj pre začiatočníkov. Každý si v nej nájde, čo mu vyhovuje. Počas víkendov je tu však vyššia koncentrácia ľudí, čo by mohlo byť prekážkou. 

Horský park 

Obyvatelia Starého mesta využívajú na behanie vychýrený Horský park. Začiatočníkom dá riadne zabrať, a to z nasledovných dôvodov – má prírodný povrch a väčšie prevýšenie. Takže rovinku tu nehľadajte. Na zvýšenie kondičky môžete využiť aj nekonečne dlhé schody. Odbehnutú vzdialenosť si však musíte sledovať sama, okruhy nie sú vyznačené, čiže, aké si spravíte, také budete mať. V letných horúčavách si v Horskom parku môžete zabehať aj počas obeda, lebo ste schovaná v úplnom tieni lesa. 

Štrkovecké jazero

Jazero je priamo v mestskej časti, napriek tomu pri behu nemusíte prebehovať pomedzi autá ani cez rušné cesty. Jeden okruh má približne 1 kilometer. Pretože je to krátka vzdialenosť, pre ľudí behajúcich viac kilometrov bude trasa určite monotónna. Avšak fantázii sa medze nekladú a môžete skúsiť striedať krátke behy s pomalšími úsekmi. Zo všetkých spomínaných tratí je to jediný okruh, ktorý má antukový povrch. 
Všetky spomínané bežecké okruhy sú voľné a prístupné skutočne kedykoľvek.

A ktorá je Vaša najobľúbenejšia bežecká lokalita a prečo? Poradte mi! papa :)

Ak sa ti tento príspevok páčil, klikni dole na "Páči sa mi to" - pomáhaš zvyšovať návštevnosť blogu. Ďakujem. :)


 Be fit - Be Yourself - Be happy


17. júla 2012

Veľký nepriateľ chrípky

Ako som už včera písala, som doma, chorá, liečim sa, pokiaľ sa dá prírodnými, domácimi produktmi. Práve preto, zázvor (zázračný liek) mám v chladničke permanentne. Čajík z čerstvého zázvoru, medu, citrónu a mletej škorice a zopár klinčekov. Zohreje a lieči. Inak, neviem či viete, aj škorica je prírodné antibiotikum...

Začína vás bolieť hrdlo. Soplíte. Cítite sa oslabený. Nechutí vám jesť. Rýchlo, rýchlo. Navarte si pravý zázvorový čaj. Kúpte si v obchode koreň zázvoru. Doma ho ošúpte, veľký kus pokrájajte na drobné kúsky, dajte variť a po zovretí povarte aspoň 5 minút. Potom sceďte do pohára a pridajte trochu medu. Med otvára póry na tele a vďaka nemu sa zázvor dostane "hlbšie" na správne miesta.
Tento - pre bacily nebezpečný "ekrazit" - keď nezabije vás, tak istotne zabije všetky bacily vo vašom tele. Okrem toho, že podporuje vaše trávenie, vám pomôže znížiť riziko ochorenia na minimum. Všetko pochopíte po prvom dúšku tejto blahodarnej tekutiny. Možno ho na prvý rát vypľujete.
V každom prípade ak si zvyknete, používajte tento skvelý čaj ako preventívny liek, najmä v obdobiach oslabenej imunity, chrípkových epidémiách a pod. A nezabudnite, že okrem zdravej potravy a nápojov, treba prevetrať aj váš lymfatický systém pohybom.

Ak sa ti tento príspevok páčil, klikni dole na "Páči sa mi to" - pomáhaš zvyšovať návštevnosť blogu. Ďakujem. :)

 Be fit - Be Yourself - Be happy

16. júla 2012

Milí Moji Čitatelia, Športovci,

ospravedlňujem sa za absenciu nových príspevkov, ale už som viac ako týždeň chorá, takmer vôbec nešportujem, liečim sa... ale v stredu - ak všetko bude v poriadku - sa už plánujem vybrať na ľahký jog, pretožeeeee:
Prihlásila som sa na Budapest 30 km beh, 07.10.2012. juhejj! - prípravu na celý maratón už asi nestíham, nevadí, dám to na jar v Prahe :).

Dúfam, že Vy sa máte fajn, zdraví, plní elánu, a športovali ste/športujete aj za mňa :))) 

"Ak máš všetko a nemáš zdravie, nemáš nič - ak nemáš nič a máš zdravie, máš všetko." 
V zdravom tele zdravý duch!

Majte sa, prajem pekný deň. Papa!

Vyznáte sa v pečive?

Na trhu je široká ponuka rôznych druhov pečiva. Ktoré z nich si ale vybrať? Odborníci sa zhodujú, že pre náš organizmus majú najväčší prínos výrobky z celozrnnej múky, teda celozrnné pečivo, v ktorom je obsiahnuté viac zdraviu prospešných látok. Pre malé deti zhruba do desiatich rokov je však vhodnejšie pečivo biele, pretože ich organizmus by sa nedokázal vysporiadať s tak veľkým množstvom vlákniny, ktorú celozrnné výrobky obsahujú.

Medzi spotrebiteľmi u nás stále vedú klasické pekárske výrobky - tradičný chlieb a rožky. Mnoho z nás však s ohľadom na zdravý životný štýl začína dávať prednosť pečivu z celozrnnej múky pred bielym pečivom.

Viete, že ...