26. októbra 2012

25. októbra 2012

Máte doma fit loptu?

No jasné, že ja MÁM! :)
V čom je fitlopta taká skvelá? 
Že na nej treba udržiavať rovnováhu, čo znamená, že celkom prirodzene spevňujete telo. Keď tomu pridáte aj pohyby cielené na problémové partie, máte cvičenie, ktoré je efektívne a navyše aj zábavné.
A aj keď vo fitnescentrách bez problému nájdete cvičenie nazvané fitlopty, takúto hodinku si bez problémov môžete dopriať aj v pohodlí domova. Stačí vám správna fitlopta, rytmická hudba a samozrejme, zostavu cvikov, vďaka ktorým si vytvarujete telo.

Chrbát v lepšej forme
Ako som už povedala, hlavný prínos fitlopty je v jej nestabilite. Je len na nás, aby sme z nej počas obyčajného sedenia nespadli, čo znamená, že musíme udržiavať balans. Správne držanie tela je rozhodujúce, takže akýmsi automatickým plusom používania fitlopty je zlepšenie stavu chrbtice. Ak ju však chcete posilniť ešte viac, existuje niekoľko jednoduchých cvikov.
Ľahnite si na fitloptu tak, aby ste sa pozerali tvárou k zemi a mali ju približne v oblasti brucha. Ruky i nohy opierajte o zem, no s nádychom zdvihnite jednu ruku a k nej opačnú nohu. To znamená, že s s pravou rukou dvíhate ľavú nohu, s ľavou ruku pravú nohu, Tieto pohyby vystriedajte po sérii 15 opakovaní.
Veľmi podobným cvikom je dvíhanie hornej časti tela, no v tomto prípade loptu mierne posuňte smerom nižšie. Mala by byť približne až na začiatku panvy, aby ste telo vedeli zdvihnúť. Kolenami sa pri tom opierajte o zem a ruky majte pri tele. O niečo ťažším cvikom na spevnenie chrbta i ostaných častí tela je rúčkovanie, pri ktorom budete loptu posúvať pod svojimi nohami. Opäť si na loptu ľahnite bruchom a tvárou k zemi, dlaňami sa opierate o zem pred loptou, špičkami za loptou. Rúčkujte smerom dopredu, lopta sa bude pomaly otáčať pod vašimi nohami a udržanie tela v jednej rovine bude stále náročnejšie. Najjednoduchšou možnosťou je zastaviť, keď máte loptu pod kolenami, s trochou cviku ju môžete dostať až po členky. V tejto polohe zotrvajte, telo držte v jednej rovine a približne po 30 sekundách sa vráťte do pôvodnej polohy. Ako sme už povedali, okrem chrbta spevňujete aj ostatné časti tela ako bruško, zadok a takisto ruky.

Rizikové partie ženy
Spomínané rizikové partie na lopte precvičíte veľmi jednoducho. Na bruško zaberajú klasické brušáky, len v trošku zmenenej podobe. Pri ležaní na zemi si môžete nohy vyložiť na fitloptu, prípadne sa uložte priamo na ňu. Opretá by mala byť celá plocha chrbta, zadok držte tesne na kraji lopty a rozkročenými nohami sa opierate o zem. Dajte ruky za hlavu a máte pohodlný spôsob, ako precvičiť brušné svaly.
Zadné partie fitlopta neobchádza a plusom je pre ne už vtedy, keď na nej v sede hopsáte. Viac však urobíte aj cieleným posilňovaním, keď budete dvíhať driek. Ľahnite si na podložku a nohy vyložte na fitloptu. Oprite o ňu väčšiu časť lýtok i päty, zvyšok tela zostáva na zemi a ruky pripažené. S nádychom zdvihnite boky tak, aby ste z tela urobili šikmú plochu, ktorá je, samozrejme, spevnená. V nadvihnutej pozícii chvíľu zotrvajte a zadok vráťte na zem..
Ak si chcete na tejto multifunkčnej cvičebnej pomôcke vyskúšať aj ďalšie cviky, len do toho. Pomocou fitlopty vytvarujete každú jednu partiu a návod vám ponúka aj video pod článkom.24. októbra 2012

Pijem, piješ, pijeme...

Pijem pravidelne - všade!
Toto jednoduché pravidlo vás bude nútiť vidieť výsledok vášho pitného režimu. Vhodná je aj 1,5L fľaša, ktorú budete mať pred sebou. Za doobedie musí objem fľaše zmiznúť preč. Keď budete z práce odchádzať, mal by byť obsah druhej fľaše plný max. na 0,5L. Tekutiny konzumujte každú hodinu v množstve cca 2-3dl.
Môžete prijímať bylinkové čaje, riedený zelený čaj (luhovaný max 4 minúty), jemne minerálne vody, vodu z automatu alebo aj vodu z vodovou. Prosím, vynechajte už navždy nápoje s obsahom cukru a umelých sladidiel, aj ochutené minerálky (mimochodom, dodnes nechápem, čo to je za chémiu...) Nič z toho vaše skutočné telo nepotrebuje. Naozaj.
Výsledok? Okrem toho, že na začiatku, kým si váš metabolizmus buniek zvykne na blahodarný prísun tekutín, budete chodiť častejšie na WC. Ale to vôbec nevadí, lepšie ako chodiť na fajčiarsku prestávku nie? Okrem toho získate väčší potenciál bunkovej energie = viac energie pre vašu prácu = viac schopnosti koncentrovať sa = viac produktivity = väčší plat = väčšia spokojnosť vás samotných. Bingóó.
Byť produktívny vďaka svojmu skutočnému telu sa oplatí.

23. októbra 2012

Nezabudnite na strečing...

Väčšina ľudí strečing zanedbáva a po ukončení aerobicu, behu alebo iného cvičenia niektoré z nás odchádzajú z hodín míľovými krokmi rovno do šatne. Chyba!
Týmto si koledujete o riadnu svalovicu, skrátené svaly a v horšom prípade o zranenie. Bez strečingu nebudete mať štíhle svaly!!!

Čo strečingom získame?

Hlavnou úlohou strečingu je ponaťahovať skrátené svaly a je vhodnou prevenciou proti zraneniam. Ak sa budeme pravidelne naťahovať, prinesie nám to zaslúžené ovocie. Strečing má účinok na samotnú kvalitu športového výkonu, na celkovú ohybnosť a pohyblivosť. Strečingom sa udržiavajú svaly v pružnosti, zabraňuje sa ich skracovaniu a predchádzame svalovým úrazom. Má slúžiť k uvoľneniu napätých svalov v záverečnej fáze tréningu. 

Ako sa správne vystrečovať?

Jednotlivé svalové partie by sme mali naťahovať rovnomerne a venovať im primeraný čas, nikde sa neponáhľať. Strečing by sa mal vykonávať dôsledne, v pomalom, pokojnom tempe. Svaly naťahujte len do pozície, keď to nie je bolestivé. Je potrebný aj počas tréningu so záťažou. V prestávkach medzi sériami sa snažte ponaťahovať precvičovaný sval jedným alebo dvoma natiahnutiami. Sval sa takto natiahne a tým sa lepšie prekrví. Snažte sa strečing využívať ako doplnok cvičenia, nie ako samostatný tréning na získanie pružnosti.

21. októbra 2012

Geniálny recept

Toto by ste zjedli? Môj včerajší obed: Jačmenné krúpy so špenátom...

Jačmenné krúpy sa robia tak, že to prepláchnete ako napr. ryžu nech ide z toho preč tá špina.:) Potom som to dala do hrnca a k pomeru 1:2 čiže krúpy a dvakrát toľko vody. Potom sa to varilo pekne, vrelo a keď sa voda už odparila tak som to zakryla a sa to pekne "dorobilo"... smileMedzitým som umyla dooooooosť špenátiku (čerstvého)...špenát s pretlačeným cesnakom a cibuľkou na masle som posmažila....no a bolo to geniálne keď som to pekne spolu zmiešala....nakoniec som pridala soľ a čierne korenie podla chuti, tak, stačilo troška lebo ten cesnak všetko prevalcoval :D grin
Je to veeeeeeeľmi dobré a zdravé.

Priatelia, kto mi dá "Like" na FB: Tímea in motion? Potrebujem 30 like-ov na zvýšenie návštevnosti, zatiaľ mám 29 :o) Ďakujem a prajem krásnu nedeľu...
FB: Tímea in motion