12. mája 2012

Bigorexia – porucha vo vnímaní svojich svalov


Bigorexia alebo nespokojnosť so svalmi sa v prevažnej väčšine vyskytuje u mužov, avšak neobchádza ani ženské pokolenie. Prvýkrát bola bigorexia podrobnejšie popísaná v roku 1997. Charakteristika je pomerne jednoduchá – bigorektik nie je napriek tvrdému tréningu v posilňovni nikdy spokojný so svojím svalnatým telom.  
Problém spočíva v tom, že postihnutý je schopný niekoľko hodín denne premýšľať nad nedokonalosťou svojich svalov, kontrolovať ich v zrkadle a tvrdo „makať“ vo fitcentre za každých okolností. Na úkor rodiny, práce a odpočinku. Cieľom je dosiahnuť dokonalosť, ktorá je najvyššou métou. Porucha vo vnímaní svojho tela spôsobuje, že "dokonalé svaly" sú len zbožným želaním. Z tohto dôvodu sú bigorektici frustrovaní, depresívni, nespoločenskí a v niektorých prípadoch až agresívni.  

Znaky bigorexie v kocke

 • Abnormálne dlhý čas trávený v posilňovni na úkor osobného, pracovného a spoločenského života,
 • jedálny lístok, ktorý pripomína prísny diétny režim (nízkotučné diéty, režimy zamerané na konzumáciu jedál s vysokým obsahom bielkovín a pod.),
 • nesprávne vnímanie svojho tela a porovnávanie sa s ostatnými,
 • užívanie anabolík, ktoré môže byť sprevádzané fyzickými a psychickými problémami,
 • dôsledné sledovanie svojich svalových proporcií v zrkadle, meranie a váženie – dôležitou hodnotou je percento telesného tuku,
 • bigorektici sa za svoje telo hanbia, trpia nízkym sebavedomím a neprezentujú sa na verejnosti (zriedkavé nie sú ani prípady, keď bigorektici odmietajú sex),
 • skrývanie sa za oblečenie, ktoré zakrýva „nedostatočne“ vypracované svalstvo,
 • posilňovanie aj v situáciách, keď je človek chorý alebo trpí zraneniami,
 • absencia relaxácie a oddychu,
 • problémy so svalmi, kĺbmi a šľachami spôsobené nadmerným cvičením,
 • pocity prázdnoty, zlyhania, smútku a depresie.

Ako sa bigorexia lieči?

Vo väčšine prípadov sa používajú kognitívno-behaviorálne metódy, ktoré prispievajú k pozitívnym zmenám v oblasti sebavnímania. Psychoterapeutická liečba sa kombinuje s podávaním liekov. Za pomoci odborníka možno bigorexiu efektívne liečiť. 

Ahojte, môj dnešný program: ráno ľahký rockový beh 12 km, <3 HOKEJ <3  poobede Dobrý trh na Panenskej, večer friends...!!! :o) Prajem pekný deň!  

Svoje otázky, postrehy, pochvaly, kritiky, pripomienky a podobne mi kľudne píšte na:
timeainmotion@gmail.com, alebo do komentov,ďakujem, pá!Ak sa ti tento príspevok páčil, klikni dole na "Páči sa mi to" - pomáhaš zvyšovať návštevnosť blogu. Ďakujem. :)

Be Fit - Be Yourself - Be Happy  

2 komentáre:

 1. To že niekto si upraví jedálny lístok tak aby nežral všetky možne zbytočne umelé a mastné jedlá a sústreďuje sa na jedlá s obsahom bielkovín je príznak choroby? Alebo to, že sa napína pred zrkadlom? :D

  OdpovedaťOdstrániť
 2. :DDD ...no skor to druhe, to zrkadlo, ale aj to len vtedy ked je to chorobne prehnane, lebo zrkaldo moze byt aj motivacia...:o))) Uprava jedalneho listka je podla mna uplne v pohode (teda dufam, lebo aj ja mam upraveny :D) Pa!

  OdpovedaťOdstrániť