14. júna 2012

Beh nie je nuda!

5:54 - ide sa behať :)
Dobré ránko, 

Dnes 10.5 km nasledovne: 5 km beh - prestávka kliky, drepy - 5 km beh - strečing - 500 m výklus... aká je Vaša dnešná výhovorka? :P Chodte si zacvičiť! Prajem pekný slnečný deň!

Niekto ho považuje za nudný a príliš vyčerpávajúci. Ak sa to týka aj vás, vyskúšajte niektorú z piatich možností, ako ho urobiť zábavnejším. Možno mu potom prídete na chuť...

1. Zmena tempa
Dlhé behy v rovnakom, monotónnom tempe môžu byť nudné. Spestrite si jogging pravidelnými šprintami (šprinty veľmi nemusím, len keď som nervózna :D, ale z hľadiska efektivity ich určite odporúčam). Napríklad od každej desiatej pouličnej lampy vyšprintovať k najbližšej. A o desať lámp znova. Alebo po dvoch minútach vášho obvyklého tempa zaraďte pol minúty rýchlecho behu. Alebo si tempo skombinujte s hudbou. Počas normálnych strof bežte v normálnom tempe a počas refrénu zrýchlite....

2. Prekážková dráha
Ak vás nebaví behať dookola po ovále na školskom dvore alebo okolo sídliska (no mňa to vôbec nebaví, haha), spestrite si jogging prekážkami. Upravte si dráhu tak, aby ste napríklad museli preskočiť malý múrik. Prípadne urobiť slalom pomedzi stromy. Môžete využiť aj schody či lavičky (odporúčam schody!!!). Len buďte viac opatrní, aby ste pri zlom doskočení alebo podliezaní konárov nedošli k úrazu.

3. Pridajte si závažie
Jeden zo spôsobov, ako urobiť jogging oveľa náročnejším, je pridať nejaký odpor. Trochu vás to spomalí, ale pomôže vám nabrať silu. Vďaka závažiam sa v konečnom dôsledku naučíte bežať rýchlejšie. Ak budete pridávať odpor postupne, po malých dávkach a budete sa zakaždým so závažiami snažiť behať v rovnakom tempe, ako bez nich, potom, keď ich dáte dole, budete odrazu „lietať“.
Existuje viacero možností, ako si pridať k behu závažia. Napríklad naložiť do bežeckého batoha niekoľko fliaš s vodou. Alebo používať závažia na členkoch a zápästiach. Toto som ešte neskúšala, niekto?

4. Prestávky s cvičeniami
Ak vás skôr oslovil aerobik alebo sa vám viac pozdáva bodypump, neškrtajte beh zo svojich športových aktivít. Naopak – zaraďte do neho prvky z cvičení, ktoré vás bavia viac. Napríklad po desiatch minútach joggingu si dajte pauzu, počas ktorej urobíte dvadsať klikov. Alebo desať zhybov na preliezke. Pokračujte v behu ďalších desať minút a opäť si dajte prestávku. Využite ju na skákanie cez švihadlo alebo sed – ľahy. Vrelo odporúčam - skutočne to robievam pravidelne...aj dnes.

5. Zoznam skladieb
Ak nedokážete behať dlhšie trate sami s vlastnými myšlienkami (ja dokážem, dokonca milujem, najlepšie sa mi rozmýšla pri behaní, vtedy som nejkreatívnejšia, ale keď som príliš unavená tak preferujem hudbu), ak vás beh prestane baviť len preto, že myslíte na to, kedy budete konečne v cieli, pomôže vám hudba. Dôležité je vybrať si také piesne, ktoré máte obzvlášť radi a ktoré sa hodia do vášho bežeckého tempa. Keď si namiesto premýšľania nad zostávajúcou trasou behu budete v duchu spievať svoje oblúbené piesne, čas vám uletí ani nebudete vedieť ako. Nebudete sa stresovať, že už nevládzete a koľko toho ešte máte pred sebou, ale budete sa sústrediť na hudbu. Tento spôsob zaháňania nudy pri behaní však využívajte len tam, kde vás nemôže zraziť auto. Lebo ak si pustíte piesne do sluchátiek príliš silno, nemusíte počuť blížiace sa nebezpečenstvo.Ak sa ti tento príspevok páčil, klikni dole na "Páči sa mi to" - pomáhaš zvyšovať návštevnosť blogu. Ďakujem. :)


 Be fit - Be Yourself - Be happy

2 komentáre:

  1. Ma először indultam neki reggel futni (mert olyan melegben, mint lesz, már este nem lehet) és tényleg nem rossz, sőt, nem is estem szét kis darabkákra, jupíííí :) Klára

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Szuper vagy, de orulok! Nekem a reggeli futasoknak sokkal nagyobb feelingje van mint az estieknek, a hangulat, felkelo nap, a levego meg tisztabb, tiszta a fejem...total pozitivan inditja a napot, csak hozza kell szokni a keleshez, ennyi, de ez gyorsan megy, mert karpotol aztan a happiness amit kapsz...en mar ugy kelek, es nem tulzok, hogy a labaim mar rendesen bizseregnek az agyam meg diktalja, hogy gyerunk mar-gyerunk maaaaaaaaaar! Kitartast! es majd jelentkezz, hogy hogy haladsz :))) jupiiiiiiiiii! :)

    OdpovedaťOdstrániť